drewniane meble

Warto mieć świadomość, że drewno zaliczane jest nie tylko do najbardziej szlachetnych, ale również najpiękniejszych materiałów. Produkt stosowany jest nie tylko w budownictwie, jak i sektorze meblarstwa.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że drewno jest w stanie dostosować się praktycznie do każdego możliwego stylu wnętrzarskiego, a także zagwarantować domownikom przyjazny i ciepły nastrój. Należy jednak zaznaczyć, że drewniane powierzchnie są niezwykle wymagające. Koniecznie trzeba o drewno bardzo starannie dbać. Bardzo istotne znaczenie będą miały różnego rodzaju środki konserwujące. Czym malować drewno?

W jaki sposób powinno się przygotować drewno do malowania?

Warto mieć świadomość, że istnieją różne metody malowania drewna. Z kolei ich dobór uzależniony będzie od tego czy dane drewniane powierzchnie będą znajdowały się we wnętrzu domu czy poza nim. Należy zdawać sobie sprawę, że zupełnie w inny sposób powinno malować się świeże durowe drewno, a inaczej leciwe, które jest poddawane renowacji.

Warto wiedzieć, że bez względu, jakim drewnem będzie dysponował użytkownik, konieczne jest najpierw zorientowanie się, czy jest ono odpowiednio wysezonowane, czyli czy charakteryzuje się właściwą suchością. Ponadto wilgne drewno jest w stanie spłatać różnego rodzaju figle, po zakończonym malowaniu może nie tylko pękać, ale również odkształcać się. Bardzo duże znaczenie ma fakt, żeby przed pomalowaniem oczyścić powierzchnię drewna z wycieków żywicznych czy kurzu. W celu uzyskania nieskazitelnej powierzchni rekomendowane jest posłużenie się szmatką, która będzie nasączona rozpuszczalnikiem.

czym malować drewno

W jaki sposób powinno się przygotować drewno do malowania?

Warto wiedzieć, że produkty przeznaczone do malowania drewna charakteryzują się nie tylko rozmaitymi składami, ale również w różny sposób są w stanie zabezpieczyć drewniane powierzchnie. Do zdecydowanie najbardziej popularnych należy zaliczyć lakiery, oleje, bejce czy lazury. Obecnie na rynku dostępne są również produkty łączące właściwości lakierów, bejc czy lazur. Zadaniem olejowania jest ochrona drewna przed wnikaniem wilgoci. Olej bez żadnych problemów może być stosowany na drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz. Świetnym przykładem mogą być meble ogrodowe. Wystarczy nałożyć szerokim pędzlem preparat na drewno. Nie można zapomnieć, że produkt będzie wnikał bardzo głęboko w drewno, ale nie pozostawi na desce zauważalnej warstwy ochronnej. Zmianie nie ulegnie również kolor drewna.

Koniecznie należy zaznaczyć, że po olejach do drewna istotne znaczenie mają także różnego rodzaju odmiany lakierów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że lakier będzie w stanie nie tylko i wyłącznie podkreślić odcień naturalnego drewna, ale również zmianie nie ulegnie jego kolor. Warto także wiedzieć, że lakier jest zarówno niezwykle trwałą, jak i elastyczną powłoką, której zadaniem jest ochrona drewna przed płowieniem czy wilgocią. Dostępne na rynku lakiery są błyszczące, półmatowe, a także matowe. Część z nich przeznaczonych jest do używania na zewnątrz. Z kolei inne wykorzystuje się tylko do wewnątrz.

drewniana ściana

Bejca jest produktem, którego zadaniem jest zwiększenie odporności desek na działanie wilgoci. Produkt chroni także przed oddziaływaniem zmieniających się warunków atmosferycznych czy powstawianiem pleśni. Bejca może także wpłynąć na całkowitą zmianę koloru drewna. Ponadto część firm oferuje nawet bejce, które mogą optycznie postarzeć drewno czy sprawić, że drewniane powierzchnie zaczną bardziej przypominać marmur.

Warto wiedzieć, że lazura będzie pod wieloma względami różniła się od bejcy. Jest to przede wszystkim fuzja dwóch produktów, czyli impregnatu i lakierobejcy charakteryzującej się ochronno-dekoracyjnym działaniem. Ponadto lazura tworzy bardzo trwałą powłokę ochronną, jednocześnie bardzo głęboko wnika w drewno i zabezpiecza je od wewnątrz. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że omawiany preparat jest w stanie stworzyć powłokę o zdecydowanie subtelniejszym połysku w porównaniu do bejcy. Powłoka lazury jest także cieńsza od bejcy, lakieru i lakierobejcy. Doskonale zda dzięki temu egzamin na oknach drzwiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here