Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie oczu nazywane też degradacja plamki żółtej. Zazwyczaj związane jest z wiekiem i dotyka osoby starsze. Może rozwijać się przez wiele lat, nie dając wyraźnych objawów, aż z czasem prowadzi do znaczącego pogorszenia wzroku. Na czym polega ta choroba i jak można ją leczyć?
Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?
Zwyrodnienie plamki żółtej polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, która odpowiedzialna jest na wyraźne widzenie. Sama plamka żółta to punkt o niewielkich rozmiarach, który umożliwia rozróżnianie
kolorów, czytanie i pisanie. Jej degradacja jest przyczyną objawów takich jak gorsze widzenie w nocy, pojawienie się ciemnej plamy w polu widzenia, niewyraźne widzenie z bliska czy trudności w pisaniu i czytaniu. Nie do końca wiadomo co jest jej przyczyną – czynnikami mającymi wpływ na rozwój choroby mogą być: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne. Schorzenie to stwierdza się głównie u starszych osób – zazwyczaj po 50 roku życia. Na zwyrodnienie plamki żółtej najbardziej narażone są kobiety o jasnoniebieskim kolorze oczu.
Leczenie i diagnostyka
Najlepszym sposobem, aby rozpoznać zwyrodnienie plamki żółtej na wczesnym etapie, są profilaktyczne badania okulistyczne. Specjalista podczas nich sprawdza ostrość wzroku z bliska i z daleka. Może też wykonać test Amslera, polegający na wpatrywaniu się w mały punkt, znajdujący się na tle z regularną kratką. Osoby, które cierpią na degradację plamki żółtej będą widzieć proste linie jako faliste. Do innych skutecznych badań należy sprawdzanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz gałki ocznej w lampie szczelinowej.
Do najskuteczniejszych metod diagnostycznych zalicza się jednak badanie oct, czyli koherentna tomografia. To nowatorski sposób, który pozwala na precyzyjne określenie narządu wzroku i stosowane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Jest nieinwazyjne oraz niedrogie. Przypomina nieco badanie ultrasonograficzne, ponieważ pozwala na uzyskanie modelu przekroju tkanek. Polega na wprowadzeniu do oka wiązki światła, która odbijając się informuje o stanie i kondycji poszczególnych części gałki ocznej. Przed przystąpieniem do badania, pacjentowi aplikuje się krople rozszerzające źrenicę. Cały proces nie jest skomplikowany – pacjent siada bezpośrednio przed aparatem oraz umieszcza brodę na specjalnej podpórce. Wystarczy kilkanaście minut, aby postawić trafną diagnozę. Zaletą tej nowoczesnej metody jest to, że może być wykonywana wielokrotnie oraz u osób w różnym wieku.