kierunek w szkole

Wiele osób jasno stwierdza, że konieczność wybrania profilu w szkole ponadpodstawowej w wieku 15 lat, to zły pomysł, gdyż jest wtedy za wcześnie na to, by wiedzieć co chcemy robić w życiu. Trudno się z tym nie zgodzić, ale pomimo tego warto się dobrze zastanowić nad wyborem, gdyż częściowo nas ukierunkowuje i ułatwia dostanie pewnych prac w przyszłości z racji na to, jakie rozszerzamy przedmioty, bądź jaki zawód wybierzemy w technikum, bądź też szkole branżowej.

Jakie profile ukierunkowują nas na jaką pracę oraz studia?

Jest to pytanie dość proste, lecz odpowiedź na nie może rozjaśnić wiele spraw, więc od tego zaczniemy. Nie ma znaczenia w jakim mieście się znajdujesz, może to być Warszawa, Białystko, Rzeszów, Olsztyn (https://www.gowork.pl/praca/olsztyn;l), czy nawet Radomsko. Profile matematyczne otwierają drogę na studia ekonomiczne, a także politechniki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku profilów ścisłych zawierających fizykę. Gdy trafisz na kierunek humanistyczny jest duża szansa, że w przyszłości wybierzesz na przykład prawo, dziennikarstwo, filologię polską, bądź obcą. W grze są także socjologia, dyplomacja, psychologia, kulturoznawstwo czy też europeistyka. Profil biologiczno-chemiczny to ulubione miejsce osób, którym marzą się studia medyczne. Występują także kierunki językowe po których wielu uczniów trafia na filologie obce, a w przyszłości zatrudnia się jako tłumacz, bądź trafia do firmy współpracującej z rynkami zagranicznymi. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest nieco bardziej jasne. Profile w technikach i szkołach branżowych nie są konieczne do wyjaśnienia, gdyż z miejsca uczymy się tam już wybranego zawodu.

Czy wybrany profil zamyka drogę na studia i pracę w innym kierunku?

Oczywiście, że nie. Profil w szkole ponadpodstawowej ma jedynie nadać kierunek w przyszłości, lecz nikt nie oczekuje, że w wieku 15 lat podejmiesz decyzję, która zdefiniuje całe twoje życie zawodowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go zmienić jeśli jeszcze przed maturą odczuwasz, że źle wybrałeś i zmieniłeś plan na przyszłość. Gdy mówimy o studiach czy profilu w szkole, a nawet pracy należy pamiętać, iż nie jest to kredyt do którego jesteś uwiązany i w każdej chwili możesz dokonać zmiany, jeśli to co robisz cię nie satysfakcjonuje. Nigdy nie jest za późno na zmiany w życiu i poprawę swoich wcześniejszych wyborów. Jeśli kilka lat po maturze uznasz, że chcesz spróbować napisać ją jeszcze raz i z innymi rozszerzeniami, aby spróbować sił w kompletnie odmiennym kierunku, to nie jest to nic złego, gdyż każdy odnajduje siebie oraz swój cel we własnym tempie bez konieczności ulegania presji otoczenia, czyli rodziny oraz znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here