Dlaczego warto włączyć bób do diety

Rośliny strączkowe są ogólnie zalecane w diecie ze względu na swoje właściwości odżywcze i prozdrowotne. Bób, a poprawniej wyka bób jest jedną z takich roślin odkrytą przez ludzkość jeszcze przed naszą erą i wzmiankowaną m.in. w Biblii. Bób jest uznawany za warzywo pożywne, ale jednocześnie w niektórych przypadkach zalecany nie jest. Kto może włączyć bób do diety, a kto powinien z niego zrezygnować?

Bób zalecany

Jakie ma bób wartości odżywcze? Przede wszystkim obok soi oraz soczewicy często jest traktowany jako alternatywa dla mięsa, a to oznacza dużą zawartość białka. Według różnych szacunków w bobie znajduje się od 6,8 do 8% białka, a zaledwie 0,4% tłuszczu. Bób zawiera 18 ważnych dla organizmu aminokwasów, ale także aż 13,4% węglowodanów. Spożywanie bobu dostarcza do organizmu również witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9 (kwas foliowy oraz C. Ponadto bób jest bogaty w makroelementy fosfor, wapń i magnez, a także potas w korzystnym stosunku do sodu oraz mikroelementy cynk, mangan, miedź i żelazo. Obecność tych związków i pierwiastków ma znaczący wpływ na przydatność bobu w diecie.

Kwas foliowy jest niezbędnym i pożądanym składnikiem diety kobiet w ciąży, chociaż nie jest zalecany przy cukrzycy. Jednocześnie kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego i uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Wartości odżywcze bobu to również walka z zakwaszeniem organizmu i w tym wypadku zastępowanie mięsa bobem jest wysoce wskazane, ponieważ bób jest produktem alkalizującym.

Bób wartości odżywcze ma również dla osób odchudzających się. Dzieje się tak dlatego, że duża wartość odżywcza bobu https://dietly.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-nasionach-bobu-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-z-czym-sie-je-nasiona-bobu nie przekłada się na wysoką kaloryczność. 100 gram bobu zawiera zaledwie 100 kcal, a jednocześnie wywołuje uczucie sytości, co ma niebagatelne znaczenie dla osób pragnących ograniczać posiłki. Bób zawiera jeszcze błonnik wspomagający pracę jelit i detoksykację organizmu, ale również związki, które mają charakter leczniczy.

Bób leczniczy

Zawarty w bobie naturalny aminokwas lewadopa ulega w organizmie człowieka przekształceniu w dopaminę, neuroprzekaźnik odpowiadający za przesyłanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Lewadopa jest izolowana głównie z siewek bobu, a na rynku obecne są lekarstwa zawierające ten aminokwas, wspomagające chorych na chorobę Parkinsona. Spożywanie samego bobu dostarcza jednak lewadopę również. Oprócz tego na ryku można spotkać ekstrakt z bobu jako suplement podnoszący produkcję hormonu wzrostu. Jest on podawany dzieciom z zaburzeniami wzrostu, ale może być wykorzystywany przez sportowców oraz seniorów w wypadku niedoboru tkanki mięśniowej.

Bób niezalecany

W niektórych sytuacjach zdrowotnych należy niestety ograniczyć spożywanie tego warzywa. Bobu wartości odżywcze nie przydadzą się diabetykom, ponieważ ma on wysoki indeks glikemiczny. Ponadto może on stwarzać problemy gastryczne, jak wzdęcia, a ze względu na obecność związków purynowych nie powinni spożywać bobu osoby cierpiące na dnę moczową. Ponadto rośliny strączkowe mogą niekiedy uczulać i bób należy do nich również.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here