czy do okulisty potrzebne jest skierowanie

Zmysł wzroku jest kluczowy dla każdej osoby. Niestety, w dobie powszechnej informatyzacji coraz więcej osób uskarża się na problemy z oczami. Wady wzroku takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność występują już niemal powszechnie. Sprawia to, że niezbędne jest noszenie okularów korekcyjnych. Powinny być one optymalnie dobrane, bowiem nawet najmniejsze odchylenia od konkretnej normy mogą spowodować negatywne skutki zdrowotne, jak również pogłębić wadę.

Na szczęście jednak świadomość społeczeństwa w tej materii jest bardzo wysoka, dlatego każda osoba, która ma zbyt wąskie pole widzenia, bez oporów nosi okulary korekcyjne. Kwestię tą zdecydowanie upraszcza fakt, że w ostatnich latach okulary są w modzie. Istnieją setki tysięcy modeli dla mężczyzn i kobiet. Każdy ma możliwość znalezienia oprawek, które będą idealnie pasowały do jego kształtu twarzy.

W przypadku stwierdzenia nawet najdrobniejszej wady wzroku należy udać się do okulisty. Jest to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń oczu. Co ważne, wizyty u takiego eksperta są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawia to, że każdy może z powodzeniem uzyskać receptę na okulary.

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Niestety tak. Okulistyka jest świadczeniem zdrowotnym specjalistycznym, dlatego niemożliwe jest – w ramach kontraktu z NFZ – odbycie wizyty bez stosownego skierowania. Kolejki oczekiwania są dosyć długie, dlatego warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu możliwie jak najszybciej. Długie wyczekiwanie jest charakterystyczne w szczególności dla społeczności miejskiej. Z roku na rok z naszego kraju ubywa lekarzy, w tym okulistów, dlatego wraz z upływem czasu kolejki oczekiwania będą znacząco się wydłużać.

badanie wzroku

Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne – można skorzystać z porady okulisty w trakcie wizyty prywatnej. Niestety, trzeba za nią zapłacić, a jak powszechnie wiadomo, jej koszt może sięgać nawet kilkuset złotych. Jednak w przypadkach nagłych pacjenci przyjmowani są bez kolejek – także na kasę chorych. W takiej jednak sytuacji niezbędne jest wykazanie, iż taki szczególny przypadek ma miejsce. Mowa tu przede wszystkim o wypadkach przy pracy czy innych zdarzeniach, które spowodowały zagrożenie dla narządu wzroku.

Wiele osób, które nie chcą wyczekiwać długimi miesiącami na wizytę u okulisty, korzysta z alternatywnych metod zasięgnięcia porady. Przede wszystkim idą na bezpłatne badanie wzroku do technika optycznego. Jest to specjalista, który upoważniony jest jedynie do przeprowadzania badań pola widzenia za pomocą specjalnego urządzenia. Należy wskazać, iż nawet w przypadku, gdy wykryje on wadę, nie ma on możliwości wystawienia recepty na okulary. Osoby, które chcą jednak zweryfikować poprawność swojego wzroku korzystają z takiej możliwości. Ponadto ludzie przebywający na oddziałach szpitalnych mogą bezpłatnie korzystać z porad ambulatoryjnych. W takiej sytuacji nie jest konieczne długie wyczekiwanie, bowiem korzystają oni z pierwszeństwa przed osobami, które nie są pacjentami danej placówki medycznej.

u okulisty

Jeszcze przed wybraniem się do okulisty można podjąć działania, dzięki którym możliwe będzie skrócenie oczekiwania na wizytę. Tytułem przykładu, regularne oddawanie krwi może przynieść znaczne profity. Osoba, która odda odpowiednią jej ilość, uzyskuje tytuł zasłużonego dawcy krwi. Przy okazaniu legitymacji w konkretnej placówce medycznej powinna zostać przyjęta na badanie jeszcze tego samego dnia.

Jeżeli jednak pracownik rejestracji wskaże, że nie ma tego dnia wolnych terminów wizyt, powinien on wyznaczyć datę badania nie później niż 7 dni po zgłoszeniu się honorowego dawcy do placówki. Z analogicznych uprawnień korzystają także kombatanci oraz osoby, które oddały szpik. Warto dokładnie sprawdzić, jakie kategorie podmiotów są uprzywilejowane pod tym kątem. Jeżeli jednak dana osoba nie ma możliwości skorzystania z takiego uprawnienia, może wedle swojego wyboru albo odbyć wizytę prywatną albo oczekiwać na wolny termin w ramach publicznej służby zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here