Należy zdawać sobie sprawę, że łańcuch zaliczany jest do takich elementów w rowerze, o które koniecznie trzeba zadbać. Warto podkreślić, że jego systematyczne czyszczenie, a także konserwacja mogą sprawić, że możliwe będzie przejeżdżanie kolejnych kilometrów bez jakichkolwiek obaw o ewentualne problemy techniczne.
Kiedy należy się zainteresować kwestiami związanymi z konserwacją łańcucha?
Rekomendowane jest zajęcie się konserwacją omawianego elementu w przypadku, gdy zacznie wydawać dziwne odgłosy, skrzypieć. Warto przyjrzeć się także stanowi łańcucha po zakończonej jeździe w trudniejszych warunkach. Świetnym sposobem jest także szczegółowe przeczyszczenie łańcucha po zimie, nawet w sytuacji, gdy jednoślad cały czas stał w zamkniętym pomieszczeniu. Niedopuszczalne jest smarowanie oraz czyszczenie łańcucha tylko raz w roku. Można bowiem bardzo szybko być zaskoczonym, że omawiany element się zużył.
Na czym polega czyszczenie łańcucha rowerowego?
Pierwszym etapem w przypadku czyszczenia łańcucha jest jego zdjęcie z roweru. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju maszynki przeznaczone do czyszczenia łańcucha. Należy jednak mieć świadomość, że ich przydatność jest bardzo wątpliwa. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie tańszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest benzyna ekstrakcyjna lub ekologiczny, cytrusowy odtłuszczacz. Wystarczy zdjąć łańcuch, a następnie bardzo dokładnie przetrzeć go czystą szmatką. W ten prosty sposób możliwe jest pozbycie się zdecydowanie największych zabrudzeń. Należy pamiętać, aby na łańcuchu była założona spinka. W ten prosty sposób zdejmowanie tego istotnego elementu roweru będzie zajmowało zaledwie kilka sekund.
Kolejnym krokiem będzie wrzucenie go do plastikowej butelki po napoju, a następnie wlać odtłuszczacz. Następnie wystarczy zakręcić butelkę i przez kilka minut bardzo dokładnie potrząsać butelką, by odtłuszczacz miał możliwość dostania się praktycznie w każde jego miejsce. Później należy odlać benzynę i wyjąć łańcuch. Użytkownik powinien w kolejnym etapie odłożyć go w suche miejsce przynajmniej na godzinę, by mógł wyschnąć.
W momencie, gdy jest już zdjęty łańcuch z roweru można bez żadnego problemu wyczyścić zębatki zarówno przednie, jak i tylne. Warto mieć świadomość, że zdejmowanie przednich nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej jest bowiem przetrzeć je zmoczoną benzyną ekstrakcyjną. Ponadto kasetę rowerową zdecydowanie najprościej będzie wyczyścić przez jej zdjęcie, a następnie dokładne zanurzenie w benzynie ekstrakcyjnej i wymycie. Jest to świetne rozwiązanie, by omawiany element jednośladu został w 100% wyczyszczony.
Czym smarować łańcuch w rowerze?
Należy zdawać sobie przede wszystkim sprawę, że nie jest rekomendowane stosowanie niskiej jakości smarów przeznaczonych do łożysk tocznych. Warto bowiem wiedzieć, że smar stały jest co prawda bardzo dobry, jednak zupełnie nie zda egzaminu w przypadku roweru, gdyż bardzo szybko będzie łapał brud. Nie jest zalecane również używanie sprayów penetrujących typu WD-40. Produkty są doskonałe jeżeli chodzi o penetrowanie stosunkowo trudno dostępnych miejsc, jednak jeżeli zostaną naniesione na łańcuch, bardzo szybko z niego znikną.
Warto wiedzieć, że do smarowania rowerowego zdecydowanie najlepiej jest używać przeznaczone do tego celu oleje. Produkty najwyższej możliwej jakości zarówno doskonale smarują, jak i brud nie będzie tak łatwo łapał łańcucha. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że łańcuch musi być myty. Obecnie bez żadnego problemu można zaopatrzyć się w oleje charakteryzujące się różną gęstością, które doskonale sprawdzą się do różnych specyficznych zastosowań.
Jak smarować łańcuch?
Wystarczy nałożyć po kropelce oleju na każdy sworzeń omawianego elementu jednośladu. Warto wiedzieć, że nie zajmie to dużo czasu dlatego rekomendowane jest wykazanie się odrobiną cierpliwości. Następnie koniecznie trzeba odczekać kilka minut. W momencie, gdy smar wchłonie się do łańcucha, należy wytrzeć jego ewentualny nadmiar szmatką.