Domowe testy ciążowe mają na celu potwierdzić lub zaprzeczyć, czy doszło do pojawienia się ciąży. Czy jednak rzeczywiście takie badania wykonane w domu są wiarygodne?
Dzisiaj testy ciążowe, na przykład paskowe albo płytkowe, można zakupić w wielu sklepach. Są one dostępne nie tylko w aptekach, ale także w drogeriach lub w supermarketach. Są zatem łatwo dostępne i każda kobieta, która chciałaby sprawdzić, czy jest w ciąży, może z nich skorzystać.
Jak dokładnie działają takie właśnie testy? Jakie są ich główne rodzaje? Czy testy ciążowe są wiarygodne, gdy zostaną wykonane w domu? Czy test może dać wynik fałszywie pozytywny albo negatywny? Odpowiadamy na te, a także inne pytania!
Jak działa domowy test ciążowy?
Przeznaczone do domowego użytku testy ciążowe mają na celu wykrywanie określonego rodzaju hormonu, a dokładnie hormonu hCG – gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon produkowany przez organizm kobiety podczas ciąży, a dokładnie wtedy, gdy dochodzi do zapłodnienia oraz do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
W związku z tym wtedy, gdy kobieta zachodzi w ciążę, ilość produkowanego hormonu hCG zaczyna znacznie rosnąć. Jego najwyższe ilości pojawiają się głównie w pierwszym okresie ciąży – do około 10 tygodnia. Następnie ilość hormonu stopniowo maleje.
Domowe testy ciążowe są wyposażone w specjalne substancje reagujące na hormon hCG. Wtedy, gdy próbka z tym właśnie związkiem znajdzie się na teście, pokazują one określony wynik. W rezultacie możliwe jest potwierdzenie albo zaprzeczenie, czy doszło do ciąży.
Zwiększona ilość hormonu pojawia się po około 10 dniach po zapłodnieniu – wtedy najszybciej można wykonać test ciążowy w domu. Do badania wykorzystuje się mocz kobiety, ponieważ to właśnie w nim znajduje się gonadotropina kosmówkowa.
Takie badania przeprowadzone w domu cechują się dużą dokładnością – szacuje się, że plasuje się ona na poziomie aż 99%!
Różne typy testów ciążowych
W sklepach można obecnie znaleźć różne rodzaje testów ciążowych. Są to testy posiadające przede wszystkim inną konstrukcję. Czym różnią się one pomiędzy sobą?
Rodzaje testów ciążowych:
– testy paskowe – posiadają postać pasków, które umieszczane są w próbce moczu
– testy płytkowe – w zestawie znajduje się pipetka, którą pobiera się mocz i umieszcza w okienku na płytce testu
– testy strumieniowe – umieszczane są bezpośrednio pod strumieniem moczu, można także zanurzyć test w pobranej próbce
Jeśli test okaże się pozytywny, wówczas można zobaczyć na nim określone oznaczenie, na przykład dwie kreski czy znak plusa. Dokładne informacje o wykonaniu testu oraz o interpretacji wyniku można znaleźć w instrukcji.
Czułość testów ciążowych a ich wiarygodność
Testy ciążowe mogą różnić się pomiędzy sobą także swoją czułością, a tym samym wiarygodnością. Oznacza to, że bardziej czułe testy mogą pozwolić na wykrycie ciąży na jej wcześniejszym etapie.
Najczulsze testy ciążowe pozwalają na stwierdzenie ciąży już po około 10 dniach po zapłodnieniu – to testy o wartości niższej od 500 IU/l. Testy o wartości wyższej od 500 IU/l wykryją ciąże po około 14 dniach od momentu zapłodnienia.
Zatem zbyt wcześnie wykonany test może nie dać wyniku pozytywnego wtedy, gdy kobieta jest w ciąży.
Kiedy test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni lub ujemny?
Zdarzają się przypadki, gdy test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni albo ujemny. Kiedy jest to możliwe?
Test fałszywie dodatni może pojawić się wtedy, gdy:
– doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy
– kobieta ma chorobę tarczyc, nerek, jajników
– kobieta wchodzi w okres menopauzy
– stosowane są leki hormonalne, psychotropowe, antyhistaminowe, silne leki przeciwbólowe
Test fałszywie ujemny może pojawić się wtedy, gdy:
– test będzie wykonany za wcześnie – przed 10-14 dniami po zapłodnieniu w zależności od wybranego typu testu
Zatem domowy test ciążowy jest wiarygodny, gdy będzie wykonany poprawnie i w odpowiednim czasie. Dla pewności można także wykonać test z krwi w laboratorium, który jest jeszcze bardziej czuły.