Logistyka to od kilku lat jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów. Liczba ogłoszeń o pracę dla logistyków sugeruje, że to też specjalizacja poszukiwana na rynku pracy. Wybór tej drogi zawodowej może być dobrą decyzją, warto więc wcześniej przeanalizować, czym zajmuje się logistyk, by znaleźć ścieżkę odpowiednią dla siebie.
Logistyka to pojęcie bardzo szerokie
W jej ramach można wyróżnić wiele kategorii, z których każda samodzielnie stanowi ogromny obszar i może być traktowana jako odrębna specjalizacja.
W ogólnym rozumieniu, logistyka to planowanie, organizowanie a także sprawowanie kontroli nad drogą, jaką odbywa produkt od miejsca jego produkcji, do miejsca jego przeznaczenia. W uproszczony sposób – to opieka nad procesem od momentu produkcji pudełka zapałek (włącznie z pozyskaniem wcześniej odpowiednich surowców do jego wytworzenia), po moment dostawy do sklepu, w którym konsument to pudełko kupi. Już takie uproszczone przedstawienie definicji sugeruje, jak wiele obszarów kryje się pod pojęciem logistyki.
Pierwszym z nich będzie logistyka związana z procesem produkcji, w ramach której wyróżnić można zakup surowców i planowanie produkcji. Logistyk produkcji ma ogromny wpływ na pracę przedsiębiorstwa, planując produkcję, czyli dbając o to, by jak najbardziej optymalnie wykorzystać zasoby firmy. Nie mniej ważnym elementem pracy logistyka będzie też odpowiednie planowanie zakupów i dostaw surowców.
Na nic przecież najlepszy plan produkcji, jeśli zabraknie komponentów niezbędnych dla wytworzenia produktu. Logistyk jest odpowiedzialny za analizę zapotrzebowania na surowce, określania minimalnego poziomu towarów i odpowiednie planowanie zakupów. Równie ważna w tym obszarze jest również ścisła współpraca z dostawcami i bieżąca kontrola realizacji składanych zamówień. Logistyk czuwa nad swoimi procesami od momentu złożenia zamówienia po moment dostawy zamówionego produktu.
Kolejnym obszarem jest gospodarka magazynowa, czyli odpowiednie zarządzanie zapasami, planowanie dostaw, a także kontrola kosztów ponoszonych w związku z magazynowaniem. Logistycy odpowiedzialni są często za optymalizację magazynową, czyli usprawnianie procesów tak, aby maksymalnie wykorzystać posiadaną powierzchnię, minimalizując przy tym koszty magazynowe i co najważniejsze – zapewniając dostępność towaru na odpowiednim poziomie.
Istotną częścią pracy logistyka w tym obszarze jest też współpraca z dostawcami i skuteczne planowanie dostaw. Odpowiednia logistyka ma służyć temu, by towarów w magazynie nie było za mało, ale też nie za dużo. Za mała ilość towarów może wstrzymać pracę firmy, a tym samym obniżyć jej przychody, natomiast za duża ilość towarów w magazynie generuje zbyt wysokie koszty składowania i obsługi. Często logistycy łączą obowiązki z obszaru zakupów oraz gospodarki magazynowej. Mając pod opieką obydwa obszary, znacznie łatwiej o kompleksowe spojrzenie i jeszcze bardziej skuteczne zarządzanie zapasami, zakupami i dostawami.
Jednym z kolejnych szczególnie ważnych obszarów logistyki jest transport. Logistyk zajmujący się tą dziedziną odpowiada za sprawny przewóz towarów między określonymi miejscami. Nie jest to łatwa praca – wymaga wielu umiejętności: od efektywnego planowania tras samochodów, aby jak najlepiej wykorzystać czas, przez sprawną współpracę z magazynem i jak najbardziej optymalne planowanie harmonogramu pracy, po współpracę z przewoźnikami lub kierowcami, jeśli firma dysponuje własną flotą.
Obecnie bardzo popularnym modelem jest korzystanie z zewnętrznych firm transportowych, stąd logistycy często zajmują się również poszukiwaniem dostępnych samochodów na rynku, negocjowaniem stawek przewozowych i nadzorem nad realizacją powierzonych zleceń.
Choć to tylko część z obowiązków logistyka, z łatwością można stwierdzić, że jest to praca bardzo ciekawa, związana z wieloma ważnymi aspektami działania firmy. Logistyk powinien być osobą dobrze zorganizowaną, skrupulatną, analityczną. Te umiejętności pozwolą skutecznie wykonywać tę bardzo ciekawą pracę.