czyszczenie uszu z woskowiny

W życiu każdego człowieka bardzo ważne jest zachowanie higieny i dbanie o czystość. Brud może być często przyczyną bardzo poważnych chorób, które bagatelizowane mogą doprowadzić do śmierci człowieka. Czyszczenie uszu z woskowiny to jedno z podstawowych czynności wykonywanych przez ludzi każdego poranka. Do niedawna bardzo modne były patyczki do uszu. Postęp medyczny wykazał jednak, że patyczki nie tylko nie czyszczą dokładnie zalegającej woskowiny ale do tego mogą one zanieczyszczenia wpychać jeszcze dalej do środka co powoduje namnażanie się skupisk woskowiny w głębokich warstwach uszu.

Nadmiar woskowiny może prowadzić do kłopotów ze słuchem a także do całkowitego uszkodzenia narządu słuchu. Woskowina jest normalną całkowicie naturalną substancją chroniącą nasze uszy, która dodatkowo je nawilża. Gdyby jej zabrakło uszy byłyby narażone na wysuszenie oraz czulibyśmy nieprzyjemny efekt swędzenia. Ma ona także bardzo dobre właściwości antybakteryjne, dzięki temu w dużym stopniu uszy oczyszczają się samoistnie. Woskowina chroni nasze uszy przed kurzem, brudem i innymi szkodliwymi czynnikami, w ten sposób pełni rolę filtru ochronnego, dzięki któremu zanieczyszczenia nie docierają głęboko.

ucho

Nie powinniśmy używać patyczków do czyszczenia uszu, ponieważ wpychanie jakichkolwiek przedmiotów w głąb może spowodować uszkodzenie słuchu, a uszy i tak oczyszczają się same więc nie ma takiej potrzeby, tym bardziej, że woskowina jest im potrzebna. Nadmiar woskowiny i pozostałe zanieczyszczenia powinniśmy usuwać tylko z zewnętrznej części ucha, jest to całkowicie wystarczające i w ten sposób nic nie ryzykujemy. Czyszczenie powinniśmy przeprowadzać delikatnie, żeby nie narazić głębokich warstw na niebezpieczeństwo, ponieważ jest to bardzo delikatny narząd i jeden błąd może skutkować utratą słuchu.

A nikt raczej by tego sobie nie życzył. Do tego musimy uważać, żeby nie przepychać woskowiny w głąb kanału słuchowego, ponieważ w ten sposób tylko sobie zaszkodzimy zamiast pomóc. Na rynku są dostępne różne preparaty w postaci spray do czyszczenia uszu. Możemy z nich korzystać jednak nie jest to niezbędne, bo wystarczy nam woda. Codziennie podczas porannej higieny możemy za pomocą wody przemyć nasze uszy i wtedy mamy pewność, że zachowujemy ich higienę. Niektórzy w ogóle nie potrzebują czyszczenia uszu, gdyż ich woskowina usuwa się sama.

Niestety inni często potrzebują pomocy lekarza, ponieważ w ich przewodach słuchowych gromadzi się nadmiar woskowiny, której nie sposób usunąć domowymi metodami. Sprzyjają temu wąskie przewody słuchowe, które są najczęstszą przyczyną takich przypadków. Inną przyczyną nadmiernego gromadzenia się woskowiny może być przebywanie w miejscach szczególnie zanieczyszczonych, wtedy właśnie zwiększa się aktywność gruczołów wydzielających woskowinę.

kobieta

Osoby noszące aparat słuchowy również są bardziej narażone na gromadzenie się woskowiny. W przypadku zatkania kanału słuchowego wymagane jest usunięcie woskowiny przez specjalistę. Są różne metody usuwania nadmiaru woskowiny, jednak najpopularniejsza to płukanie ucha, które wykonuje laryngolog. Musimy jednak pamiętać, że takie działanie nie jest wskazane w przypadku zapalenia ucha, choroby uszu lub jeśli widzimy, że we wnętrzu ucha zalega albo też cieknie ropa. Żucie i poruszanie szczęką powoduje transport woskowiny z uszu na zewnątrz. W ten sposób pomagamy jej wyschnąć i wypaść z naszych przewodów słuchowych.

Pamiętajmy, że woskowina nie jest wytwarzana głęboko wewnątrz uszu, tylko powstaje w ich zewnętrznej części. To czyszczenie patyczkami do uszu powoduje wepchnięcie jej do środka i właśnie to utrudnia późniejsze jej usunięcie. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ większość ludzi błędnie myśli, że woskowina tworzona jest głęboko wewnątrz ucha i stara się jak najgłębiej wepchnąć bawełniane waciki. W ten sposób mogą sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc i nieodwracanie uszkodzić narząd słuchu, a raz uszkodzony słuch zdecydowanie ciężko jest przywrócić do funkcjonalności. Dlatego powinniśmy uważać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here