Choroby serca w dalszym ciągu są główną przyczyną zgonów zarówno kobiet i mężczyzn w naszym kraju. Chociaż nieprawidłowości w funkcjonowaniu układ krążenia stwierdza się najczęściej u osób po ukończeniu 50 roku życia, to coraz częściej młodzi dorośli lub nastolatkowie również zapadają na choroby kardiologiczne. Wpływ na to ma między innymi niezdrowa dieta, stresujący tryb życia oraz brak ruchu. Aby wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie, a tym samym podjąć skutecznie leczenie, bardzo ważna jest diagnostyka. Badania pozwalają w sposób bezpieczny i nieinwazyjny stwierdzić, z jakim problemem kardiologicznym mamy do czynienia. Jakie są najczęściej stosowane metody w podstawowej diagnostyce chorób serca? Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
Niepokojące objawy chorób kariologicznych
Niekiedy zawał serca jest pierwszą oznaką choroby wieńcowej, jednak czasami organizm przez lata daje znać o nieprawidłowościach, jednak ludzie lekceważą podejrzane objawy. Na jakie symptomy trzeba być wyczulonym? Na przykład na bóle w klatce piersiowej, które zlokalizowane są w okolicach mostka i promieniują w stronę szczęki lub ramion. Kołatanie serca, czyli odczuwanie silnego i przyspieszonego bicia serca także jest niepokojącym objawem choroby serca, chociaż czasami to jedynie reakcja na stres, nadmierny wysiłek czy zbyt obfity posiłek. Innym charakterystycznym symptomem chorób kardiologicznym są duszności, które mogą świadczyć o niewydolności układu sercowo-naczyniowego. Nadmierne zmęczenie również może być objawem poważnych schorzeń, podobnie jak obrzęki i zasinienia w obrębie kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że na serce nie chorują tylko osoby w podeszłym wieku, ale też dzieci i młodzież – w ich przypadku często jest to spowodowane wadami genetycznymi.
Podstawowe badania diagnostyczne chorób serca
- EKG – to najprostsze, najtańsze i bezpieczne badanie, chętnie stosowane w kariologii. Chociaż nie dostarcza wszystkich niezbędnych informacji, potrafi sporo powiedzieć na temat zdrowia pacjenta. Do badania używa się urządzenia, które rejestruje potencjały elektryczne powstające pod wpływem pracy serca – w tym celu wykorzystuje się elektrony umieszczane na powierzchni ciała pacjenta. Pozwala ono określić między innymi jaki jest dominujący rytm serca, jego potencjalne zaburzenia czy też dokładną częstość pracy. Badanie to trwa zaledwie kilkanaście sekund, co nie zawsze jest wystarczające do pełnej oceny stanu serca.
- Badanie echokardiograficzne – to kolejne bezinwazyjne badanie obrazowe chętnie stosowane w kardiologii. Pozwala ocenić między innymi działanie jam i zastawek serca. Za jego pomocą lekarz uzyskuje dane dotyczące przepływu krwi i naczyń krwionośnych. Badanie to wykorzystuje ultradźwięki i działa podobnie do USG – fale ultradźwiękowe odbijają się od badanych struktur, co zostaje przedstawione na monitorze. Jest ono nieco bardziej zaawansowane, ponieważ pozwala na wykrycie wad w budowie anatomicznej mięśnia sercowego. Dużą popularnością cieszy się echo serca dziecka Warszawa, ponieważ dostarcza szczegółowych informacji o budowie serca i jego pracy. Może być wykonywane już u 2-miesięcznych dzieci.
- Próba wysiłkowa – to badanie przeprowadzane jest na rowerze lub bieżni. Jego zadaniem jest obserwacja pracy serca podczas wysiłku fizycznego oraz po jego zaprzestaniu. Polega na stopniowym zwiększaniu obciążenia, aż do zmęczenia organizmu. W jego trakcie monitoruje się ciśnienie tętnicze oraz EKG. Stosowane jest między innymi przy podejrzeniu niedokrwienia mięśnia sercowego.