Pomidory i ich korzystny wpływ na serce

0
1486

Pomidor to chyba moje ulubione warzywo. Można go jeść na różne sposoby. Dodawać do sałatek, na kanapkę, czy nawet jeść jak jabłko między posiłkami. Jaki korzystny wpływ ma pomidor na nasz organizm?

Pomidory zawierają likopen, który utrzymuje prawidłowy cholesterol HDL i LDL. To jedne z warzyw, po które Polacy sięgają najczęściej. Możemy je jeść przez cały rok. Mamy szeroką gamę pomidorów do wyboru. Zielone, czerwone, pomarańczowe, malinowe koktajlowe, paprykowe. Które są Waszymi ulubionymi ?

Wśród tych wszystkich kształtów, kolorów i smaków wyróżnia się skład, który pozwala zwalczać zły cholesterol:

  • błonnik – Średni pomidor (180g) zawiera 1,8 g błonnika. Spożycie błonnika w ilości 5-10 g dziennie pozwala obniżyć cholesterol LDL o 3-5%
  • potas – Przez to, że działa moczopędnie, zapobiega powstawaniu obrzęków i opuchlizny. Wspiera prawidłową pracę serca i mięśni, reguluje ciśnienie krwi. Więcej o potasie pisałam w tym artykule.
  • likopen – silny antyutleniacz, który nadaje pomidorom czerwony kolor. Przeciwdziała miażdżycy i zawałom serca. Jeden pomidor dziennie, to wystarczająca dzienna dawka likopenu dla dorosłego człowieka.

Pomidory są polecane dla osób, które się odchudzają lub mają nadciśnienie. Jak Wy jecie pomidory? Bardzo często sięgam po niego w przerwie między posiłkami, jedząc go jak jabłko lub jako sałatkę. Przepis znajdziecie poniżej.

Sałatka z pomidora w śmietanie

Składniki:

  • mała śmietana 12%
  • 1 pomidor średniej wielkości
  • szczypta soli i pieprzu
  • szczypior

Pomidory kroimy w kostkę. Możemy je uprzednio obrać ze skórki, jak wolicie. Ja rzadko, kiedy obieram, najwięcej witamin znajduje się właśnie bezpośrednio pod skórką każdego owocu czy warzywa. Wrzucamy do miski, dodajemy pieprz i sól oraz drobno pokrojony szczypior. Następnie dwie łyżki śmietany. Wszystko mieszkamy i sałatka gotowa. Czasami do smaku dorzucam jeszcze paprykę, rzodkiew czy ogórka świeżego. W zależności od tego, co lubicie.

Smacznego!

PODZIEL SIĘ
Następny artykułLeki nasercowe, a popęd seksualny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here