Autyzm u dziecka

Twoje dziecko się bardzo spokojnie, godzinami potrafi wpatrywać w jeden punkt i trudno nawiązać z nim kontakt wzrokowy? Obawiasz się, że to może być autyzm? To dosyć powszechna przypadłość, która statystycznie może występować u 1 na 100 dzieci. Zaliczana jest do grupy chorób związanych z wycofaniem, czyli unikaniem świata zewnętrznego, ludźmi i otoczenia. Chociaż sporo już wiadomo na temat autyzmu, jego przyczyny nie są do końca poznane. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurologiczne, najczęściej mające podłoże genetyczne. Pierwsze objawy choroby widoczne są już u bardzo małych dzieci. Cechuje go głównie brak reakcji dziecka na polecenia, trudności z wyrażaniem emocji, komunikowanie się za pomocą gestów oraz niechęć do zabaw z rówieśnikami. Dziecko takie może być uznawane za dziwne w swoim środowisku oraz wolniej się rozwija. Chociaż nie do końca wiadomo, co przyczynia się do rozwoju choroby, potwierdzono, że głównym czynnikiem jest genetyka. Nieco mniejsze znaczenie ma także środowisko. Badania neurologiczne wykonywane na autystycznych dzieciach wyraźnie pokazują nieprawidłowości w rejonach mózgu oraz zły poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników. U około 20% chorych stwierdza się też jedną mutację genetyczną. Z badań wynika też, że jeżeli w rodzinie jest już jedno dziecko z autyzmem, istnieje 20% ryzyka, że drugie również urodzi się z tą chorobą. Każde kolejne jeszcze bardziej zwiększa to ryzyko.

Autyzm – objawy i diagnoza

Pierwsze objawy autyzmu rodzice zazwyczaj zauważają, zanim dziecko ukończy 3 rok życia, chociaż niekiedy różne niepokojące symptomy widoczne są już u niemowlaka. Niekiedy zdarza się, że maluch w pierwszych latach życia zachowuje się prawidłowo, a nietypowe zachowania pojawią się nagle. Czym charakteryzuje się dziecko autystyczne? Zazwyczaj zamyka się w swoim świecie i nie czuje potrzeby rozmów z innymi. Ciężko zaobserwować u niego emocje, na przykład na widok nowej zabawki czy ukochanej osoby. Nie odwzajemnia też uśmiechu i może posługiwać się cały czas tymi samymi zwrotami. Dzieci z autyzmem często mają mały zakres zainteresowań, co sprawia, że szybko stają się ekspertami w konkretnych dziedzinach. Wykazują też ponadprzeciętną pamięć, jednak potrafią szybko odczuwać lęk i stawać się agresywne. Pierwszym krokiem w przypadku zaobserwowania tego rodzaju objawów jest diagnoza autyzmu Warszawa, przeprowadzona przez specjalistę. Następnie konieczna jest ścisła współpraca z lekarzem i psychologiem, aby zapewnić dziecku jak najlepsze środowisko do rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here