kasza manna

Kasza manna, inaczej mówiąc grysik, to produkt, który w dawnych czasach był podawany dzieciom niemalże przez wszystkie mamy. W końcu maluchy za nim przepadają! Taka mięciutka kaszka ugotowana na dużej ilości tłustego mleka znakomicie komponuje się z cukrem, miodem, dżemem i świeżymi bądź mrożonymi owocami. Przygotowany z niej deser powinien przypaść do gustu nie tylko dzieciom, ale także i dorosłym. A wszyscy powinni od czasu do czasu go spożyć. Czy kasza manna jest zdrowa? Mimo iż nie jest to najbardziej wartościowy produkt spośród wszystkich kasz, to jednak zjedzona od czasu do czasu na pewno nikomu nie zaszkodzi, a przynajmniej urozmaici codzienny jadłospis.

Zacznijmy od omówienia głównych wartości odżywczych kaszy manny

Warto jednak od razu wspomnieć, że nieco innym składem wykaże się kasza manna zwykła od tej błyskawicznej. Pierwsza będzie oczywiście lepsza. To produkt mniej przetworzony, który zawiera więcej substancji odżywczych. Po kaszę manną błyskawiczną najlepiej w ogóle nie sięgać, ewentualnie spożywać ją w naprawdę skrajnych sytuacjach, kiedy to nie ma się czasu na kilkuminutowe gotowanie. No a jak prezentuje się jej zawartość? Otóż w takiej kaszce można znaleźć przede wszystkim sporą ilość witamin z grupy B. Są one niezwykle ważne dla zdrowia.

Mimo iż wszyscy mówią o korzystnych właściwościach witaminy A, C i E, to właśnie tych z grupy B brakuje w naszych organizmach. Dlaczego? Ponieważ niewiele produktów spożywczych może ich nam dostarczyć. Witaminy z grupy B występują głównie w mięsie, podrobach i drożdżach, a raczej nikt z nas nie je takich wyrobów codziennie, zwłaszcza teraz, gdy panuje moda na jedzenie wegetariańskie i wegańskie. Niechęć do mięsa może zakończyć się tragicznie, jeżeli nie uzupełni się diety alternatywnymi dla niego produktami. A kasza manna może być jednym z nich. To wspaniałe źródło korzystnych związków.

różne kasze

A jakie dokładnie składniki odżywcze występują w tym typie kaszy?

Tymi najbardziej istotnymi i najważniejszymi na pewno są witaminy z grupy B. Kasza manna zawiera przyjemną ilość m.in. tiaminy, czyli witaminy B1. To ona odpowiada za dobre funkcjonowanie mięśni i nerwów. Wspiera pracę serca, a także bierze udział w przemianach węglowodanów, dzięki czemu pozwala organizmowi na szybsze wytwarzanie energii. W kaszy mannie pojawia się też ryboflawina, czyli witamina B2, która z kolei może zapewnić znacznie lepszy wygląd, ponieważ wspiera regenerację skóry i błon śluzowych.

Bardzo podobnym działaniem wykazuje się witamina PP, którą także znaleziono w grysiku. Ona ma nawet lepsze właściwości. Udowodniono, że niezwykle dobrze wpływa na funkcjonowanie układu psychicznego, dzięki czemu poprawia samopoczucie, ale może też zapobiegać depresji, nerwicom i stanom lękowym. W niekonwencjonalnym leczeniu depresji coraz częściej wykorzystuje się bardzo duże dawki witaminy PP, co przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Warto zatem sięgać po kaszę manną, aby po prostu lepiej się poczuć.

czy kasza manna jest zdrowa

Czy kasza manna jest zdrowa? Częściowo na pewno, jednakże mimo wszystko nie jest to najbardziej wartościowy produkt spożywczy na świecie. Inne kasze bywają od niej znacznie zdrowsze. Mają zwykle więcej witamin i minerałów, a przy tym wykazują się również atrakcyjniejszą zawartością błonnika pokarmowego, który przyspiesza tempo przemiany materii i hamuje uczucie głodu. Kasza manna nie ma jednak sobie równych podczas problemów żołądkowych i po przejściu przez poważniejsze choroby.

Jako że jest to produkt nieobciążający układu pokarmowego, bardzo często staje się ona bazą dla lekkostrawnych jadłospisów. Na diecie także można ją jeść. Tutaj należy jednak uważać na dodawane do niej produkty. Kasza manna sama w sobie jest stosunkowo niskokaloryczna, jednakże stanie się tuczącą potrawą, jeżeli dosypie się do niej kilka łyżek cukru i ugotuje ją na pełnotłustym mleku. Lepiej zatem spożyć ją albo z bezkalorycznym słodzikiem, albo ze świeżymi lub mrożonymi owocami. Taki posiłek zaspokoi apetyt na słodkie, a przy tym nie zaburzy procesu odchudzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here