Masz problem z przypalonym żelazkiem? Kupiłaś nowe, drogie żelazko i zastanawiasz się co robić, by długo cieszyło Cię swoją niezawodnością? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu swojego sprzętu. Czyść je nie tylko wtedy, gdy zauważysz, że jest brudne, ale zapobiegaj powstawaniu osadu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz żelazka, który może przyczynić się do zabrudzenia świeżo upranych ubrań. Przedstawiamy klasyczne i skuteczne metody w zakresie czyszczenia Twojego żelazka.
Utrzymanie żelazka w dobrym stanie nie wymaga dużego wkładu pieniężnego ani czasowego. Wykonasz je szybko i za pomocą sprzętu i środków, które na pewno posiadasz w domu.
Czym czyścić żelazko? Sprawdźmy!
Najpopularniejszym sposobem jest czyszczenie żelazka octem. Ocet to substancja stosowana od wieków, już nasze babcie znały niesamowite właściwości tej substancji. Preparatu tego używamy, gdy na płytce żelazka pojawi się czarny osad, powstały na skutek przypalenia. Należy wówczas włączyć na chwilę żelazko do prądu (tak by się nagrzało), a następnie przetrzeć powstały osad wilgotną szmatką nasączoną octem. Metoda ta często wymaga cierpliwości i delikatnego pocierania. Jest jednak w pełni bezpieczna, zarówno dla żelazek teflonowych jak i ceramicznych.
Jeśli sam ocet zawiedzie możemy dodać do niego odrobinę sody oczyszczonej. Ta niepozorna substancja jest w stanie poradzić sobie z nawet największymi zabrudzeniami, sprawdzi się więc nie tylko przy czyszczeniu żelazka, ale też innych sprzętów, np. zabrudzonego piekarnika. Należy pamiętać, że soda, ze względu na swoją strukturę, nadaje się jedynie do żelazek wyposażonych w stalową stopkę. Nie ma bowiem ryzyka jej uszkodzenia. Sodę nakładamy na płytkę żelazka za pomocą lekko nawilżonej ściereczki lub starej szczoteczki do zębów.
Do octu, w celu zwiększenia jego skuteczności, dodać możemy sól. Tak przygotowany roztwór, w proporcji jeden do jednego, należy rozprowadzić na zabrudzonej stopce żelazka i nacierać do momentu usunięcia zabrudzenia. Mieszanka powinna być ciepła w trakcie aplikowania jej na żelazko. Po pozbyciu się zabrudzenia płytkę żelazka należy przetrzeć wilgotną szmatką, najlepiej nasączoną wodą destylowaną.
Świetnym rozwiązaniem, radzącym sobie z wszelkimi rodzajami zabrudzeń na żelazku, jest pasta do zębów. Łatwo się ją nakłada, jest prosta w użyciu i nie uszkadza płyty urządzenia. Wystarczy wykorzystać starą szczoteczkę do zębów albo zwykłą szmatkę do rozprowadzenia substancji po zabrudzeniach. W przypadku większych osadów można dodać więcej pasty, należy jednak uważać by nie dostała się ona do otworów żelazka.
Do czyszczenia żelazka świetnie nada się również zwykły detergent. Do pojemnika z ciepłą wodą należy dodać odrobinę płynu do naczyń i za pomocą ściereczki przetrzeć zabrudzoną powierzchnię płytki żelazka. Jest to jednak sposób na delikatne zabrudzenia i nie sprawdzi się w przypadku osadu z wosku czy w miejscach powstania przypaleń. Jest jednak szybki i wykonywany regularnie pomoże w utrzymaniu Twojego żelazka w dobrej kondycji.
Do lekkich przypaleń wykorzystać możesz roztwór przygotowany z soku z cytryny o wody. To bezpieczne rozwiązanie, które stosowane może być przy wszystkich typach żelazek, zarówno tych ceramicznych jak i teflonowych, gdyż nie uszkadza powłoki żelazka. W celu usunięcia zabrudzeń należy bawełnianą szmatkę namoczyć w roztworze i delikatnie pocierać nią płytkę urządzenia. Innym sposobem jest prasowanie materiału nasączonego przygotowanych roztworem soku z cytryny i wody.
Wszystkich opisanych powyżej sposobów możesz uniknąć, jeśli tylko wykorzystywać będziesz żelazko zgodnie z jego przeznaczeniem i nie pozostawiać będziesz urządzenia bez opieki, gdy jest włączone. Zawsze stawiaj sprzęt na płaskich powierzchniach, zmniejszając ryzyko jego uszkodzenia. I pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Wystarczy przecieranie płytki żelazka mokrą szmatką i pilnowanie, by zatkaniu nie uległy otwory parowe. W taki sposób Twoje urządzenie na długo zagości w Twoim domu bez ryzyka zabrudzenia i zniszczenia Twoich ulubionych ubrań.