ekg

Elektrokardiogram to badanie, które każdy z nas miał wykonywane w swoim życiu. A przynajmniej nie znam osoby, która by go nie miała. Trwa bardzo krótko i jest bezinwazyjne.

Elektrokardiogram jest elektryczną aktywnością naszego serca, która rejestrujemy za pomocy przypinanych do ciała elektrod.

EKG – cele badania

Badanie ma na celu ocenę rytmu serca oraz częstości jego pracy. Dzięki EKG możemy również wykryć uszkodzenia serca. Całe badanie trwa bardzo krótko, bo wynik otrzymujemy już w czasie do 5 minut. Dzięki całemu badaniu możemy również rozróżnić częstoskurcze – nadkomorowe lub komorowe. EKG przyczynia się również do diagnozy zburzeń przewodzenia prądu w sercu (tzw blok serca).

EKG – przebieg badania

To podstawowe badanie, jakie ocenia kardiolog na każdej wizycie kontrolnej. Stosuje się je przy każdym problemie z sercem. Dzięki badaniu rozpoznajemy przebieg zjawisk elektrycznych w sercu.

Po odsłonieniu klatki piersiowej i kostek przyczepia się elektrody w te miejsca. Umożliwiają ode przepływ energii elektrycznej z tkanek do urządzenia badającego. Odbiera ono potencjał elektryczny ze skóry.

Mieliście takie badanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here