Różnice w krążeniu płodowym, a tym u noworodka

Wiedzieliście o tym, że krew w naszym organizmie krąży trochę inaczej, gdy jesteśmy jeszcze w łonie matki? Nasze serce również wygląda trochę inaczej. Przeczytajcie cały artykuł, aby poznać jakie są różnice w krążeniu płodowym.

Różnice budowy serca

Zacznijmy od kształtu i budowy serca. W życiu płodowym nasze serce ma bardziej kulisty kształt. Inaczej jest również zbudowane, bowiem komory są równej grubości, a przedsionki są zrośnięte.

Przedsionki serca płodu

Jak widzimy na powyższej fotografii w przegrodzie między przedsionkowej znajduje się, tzw. otwór owalny. Pień tętnicy płucnej zrośnięty jest z aortą (główną tętnicą naszego organizmu) za pomocą przewodu Botala.

Różnice w krążeniu płodowym

Krew z obwodu wpływa do prawego przedsionka. Jednak dalej zamiast do prawej komory, jak u dorosłego człowieka wpływa do lewego przedsionka. Mały procent objętości przedostaje się do aorty za pomocą przewodu tętniczego (przewodu Botala).

Równica ta jest spowodowana funkcjonowaniem płuc. W życiu płodowym płód przecież nie oddycha płucami. Tlen dostarczany jest przez krew pępowinową.

Obieg płucny, tzw. mały jest u płodu zbędny. Dopiero po urodzeniu, kiedy dziecko podejmie funkcję oddychania dochodzi do rozprężenia się płuc i podejmują one pracę. Otwór owalny i przewód tętniczy zamykają się. Wtem krążenie zaczyna funkcjonować, jak u dorosłego człowiek zgodnie z schematem

żyły – prawy przedsionek – prawa komora – krążenie płucne – lewy przedsionek – lewa komora – tętnice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here