Jęczmień – drażliwy problem

Na Twojej powiece pojawił się grudkowaty ropień, który powoduje dyskomfort oraz wzbudza Twój niepokój? Prawdopodobnie masz do czynienia z niezbyt poważnym, ale popularnym schorzeniem, jakim jest jęczmień. Przyjmuje on formę niedużej grudki wypełnionej ropą i może pojawiać się na wewnątrz lub na zewnątrz powieki. Co jest jego przyczyną i jakie są sposoby leczenia?

Jęczmień – czym jest i skąd się bierze?

Jak to się dzieje, że na brzegach powiek niekiedy pojawiają się ropne grudki powodujące dyskomfort lub ból? Jak wiadomo, gałka oczna zabezpieczona jest przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz oraz urazami ruchomym fałdem skórny, czyli powieką. Przy każdym jej ruchu, po rogówce rozprowadzany jest film łzowy, którego zadaniem jest nawilżanie, oczyszczanie i odżywianie powierzchni oka. Na brzegach powiek znajdują się także liczne gruczołowe łojowe, z których wyrastają rzęsy. Jeżeli dojdzie do zatkania któregoś z nich, co sprzyja pojawieniu się infekcji bakteryjnej to dochodzi do powstania jęczmienia. Czym objawia się to schorzenie? Najczęściej towarzyszy mu ból i zaczerwienienie powieki – dodatkowo może ona puchnąć, co powoduje dyskomfort oraz utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Istnieje wiele przyczyn powstawania jęczmienia – może on być spowodowany złym odżywianiem, przemęczeniem i brakiem snu lub nieodpowiednią higieną. Duże znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków oraz dokładne oczyszczanie twarzy z makijażu. Do zatkania się gruczołów łojowych powieki może też przyczyniać się długotrwałe przebywanie w zadymionym wnętrzu. Niekiedy to bakterie z nosa dostają się do oka, powodując nieprzyjemne dolegliwości – należy więc pamiętać o regularnym myciu rąk i niedotykaniu nimi twarzy.

Jęczmień – jak się go pozbyć?

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się jęczmienia jest przykładanie do powieki ciepłego okładu – ewentualnie można zastosować specjalistyczną maść. Zazwyczaj dolegliwości ustępują samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać ropnej grudki, ponieważ może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia oraz przedłużyć proces leczenia. W jego trakcie najlepiej zrezygnować z makijażu oraz noszenia soczewek kontaktowych. Jeżeli jęczmień często powraca, krwawi lub powoduje problemy ze wzrokiem konieczna można być wizyta u specjalisty – kompleksową i profesjonalną pomoc możesz otrzymać między innymi w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here