Potas – poznaj jego plusy dla naszego organizmu

Miewasz problemy ze snem, Twoje serce bije nieregularnie lub często boli Cię głowa? To tylko niektóre dolegliwości po jakich można rozpoznać brak potasu w organizmie. Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się, co zrobić by uzupełnić jego niedobór.

W naszym organizmie znajduje się około 150g potasu. Najwięcej znajdziemy go w mięśniach, erytrocytach i wątrobie. Blisko 98% potasu znajdziemy w komórkach naszego ciała, pozostałe dwa w płynie zewnątrzkomórkowym.

Potas w mięśniach

Suplementacja potasu lub spożywanie dużej ilości produktów, które go zawierają wpływa na szybszą regenerację mięśni po treningu. Jako osoba aktywna fizycznie musisz pamiętać, że potas wydalany jest wraz z potem. Im więcej ćwiczysz, tym więcej potasu jest wydalane z organizmu Dlatego tak ważne jest, aby uzupełnić go po treningu odpowiednia dietą. Niedobór potasu może doprowadzić do hipokaliemii.

„Choroby potasowe”

Hipokaliemia – niedobór potasu w organizmie. Do takiego stanu może dojść u osób z chorobami sercowymi, które przyjmują leki moczopędne lub nasercowe. Przy przewlekłej terapii takimi medykamentami (zdarza się, że niektóre z leków nasercowych są zwiększają wydalanie potasu) należy regularnie badać jego poziom. Do niedoboru potasu może dojść również przy zatruciu pokarmowym, kiedy to potas jest wydalany z wymiotami lub biegunką.

Objawy:

Ogólne osłabienie, senność apatia, zaburzenia funkcjonowanie mięśnia sercowego (prowadzące nawet do zatrzymania akcji serca!), obrzęki kończyn dolnych.

Hiperkaliemia – nadmiar potasu w organizmie. Bardo rzadkie zjawisko, jednak czasami się zdarza. Głównie przy chorobach nerek lub przy źle stosowanej suplementacji.

PAMIETAJ! Skonsultuj suplementacje potasu ze swoim lekarzem!

Objawy:

zwolnienie akcji serca, drętwienie i mrowienie kończyn oraz spadek siły mięśniowej.

Gdzie znajdę potas?

Zapotrzebowanie dzienne wynosi 2000-4000mg.

Znajdziemy go głównie w pomidorach, bananach, ziemniakach i suszonych owocach (morele, figi, daktyle).

Dlaczego Adam Małysz jadł bułkę z bananem?

Pana Małysza przedstawiać nie muszę, ale rozwikłam zagadkę, która trapi Polków od lat. Otóż, jak już się dowiedzieliśmy banany bogate są w potas, który dostarcza mięśniom siły, ale po co komu ta bułka do niego? Z czystej fizjologii naszego organizmu. Bułka jest produktem, który ma w sobie węglowodany (a węglowodany to cukry). Gdy więc dostanie się do naszego organizmu trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, która reguluje poziom cukru. Ale ma ona jeszcze jedną tajną misję! Wraz z glukozą wprowadza potas do komórek!

Ha! Panie Adamie! Rozgryźliśmy Pana!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here