Przychodnia Lekarska Ursus

0
425

Zdrowie to najcenniejsza wartość każdego człowieka. Według luźnych statystyk przeprowadzonych w Europie, aż 75% osób przyznało, że do dobre samopoczucie jest czynnikiem gwarantującym szczęście. Nie ulega wątpliwości, że dolegliwości bólowe lub choroby potrafią obniżyć komfort życia, a nawet przyczyniać się do depresji. Co więc robić, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Istnieje wiele czynników, które warto brać pod uwagę, na przykład aktywność fizyczna oraz pełnowartościowa dieta. Jest jednak jeszcze inny, mniej oczywisty aspekt, który może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie każdego z nas, a mianowicie regularne badania profilaktyczne. Dlaczego są tak ważne oraz jaką diagnostykę warto wykonać?

Regularne badania profilaktyczne – dlaczego są ważne?

Regularne badania diagnostyczne ratują życie oraz chronią przed obniżaniem jego jakości. W jaki sposób? Ich najważniejszym zadaniem jest wychwycenie niepokojących zmian na wczesnym etapie oraz podjęcie potrzebnej interwencji, aby powstrzymać dalszy rozwój choroby. Lekarze zwracają uwagę, że większość chorób, nawet tych poważnych, takich jak nowotwory, daje duże lepsze rokowania, jeżeli zostaną wykryte we wczesnym stadium. Bardzo często schorzenia na początku nie dają żadnych objawów, rozwijając się i doprowadzając do licznych uszkodzeń w organizmie. Jeżeli są już na tyle zaawansowane, że obniżają komfort życia chorego, udaje się on do lekarza – niestety leczenie takiej choroby jest dużo bardziej skomplikowane. Przykładem może być cukrzyca – jeżeli zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, może nie wymagać wstrzykiwania insuliny. Wystarczy proste badanie krwi, aby stwierdzić stan przedcukrzycowy. Jeżeli pacjent podejmie wtedy konkretne kroki, na przykład zmieni dietę lub zrzuci nadprogramowe kilogramy, to może powstrzymać rozwój choroby, a nawet doprowadzić do jej cofnięcia. Natomiast, gdy cukrzyca da już poważne powikłania, zazwyczaj nie da się ich cofnąć i konieczne jest podawanie insuliny.

Czym są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe to rodzaj badań profilaktycznych, które każdy powinien wykonywać raz w roku – dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powinny być dobrane do potrzeb pacjenta – między innymi jego wieku czy płci. Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać? Przede wszystkim morfologie krwi oraz badanie moczu – to prosty sposób, aby uzyskać podstawowe informacje na temat kondycji swojego organizmu. Może ona obejmować poziom glukozy, OB, czyli marker stanu zapalnego oraz lipidogram, czyli oznaczenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Dodatkowo warto regularnie wykonywać badania poziomu hormonów tarczycy – przynajmniej raz na kilka lat. Kobiety po 25 roku życia powinny wykonywać cytologię – zazwyczaj raz na rok. Ważne jest też badanie takie jak mammografia oraz USG piersi – to pierwsze najbardziej dedykowane jest kobietom po ukończeniu 50 roku życia, natomiast USG mogą wykonywać kobiety już w wieku 20 lat. Diagnostyka profilaktyczna mężczyzn powinna obejmować badanie jąder przez urologa oraz badanie prostaty per rectum.

Gdzie wykonywać badanie profilaktyczne?

Badania profilaktyczne można wykonać w szpitalu lub klinikach medycznych. Warto wybrać sprawdzone miejsce, które wyposażone jest w nowoczesne sprzęty medyczne, cechujące się dużą wiarygodnością. Godna zaufania przychodnia Ursus nie tylko zaoferuje Ci wykonanie podstawowych badań, ale też konsultacje z wykwalifikowanymi lekarzami. W niektórych placówkach możliwe jest nawet wykupienie pakietów dedykowanych dla konkretnych pacjentów, które dostosowane są do ich przedziału wiekowego – to bardzo wygodny sposób, aby mieć pełną kontrolę nad swoim zdrowiem, a jednoczenie nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na profilaktyczne wizyty w przychodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here